Kosogon. Zabójcza płetwa ogonowa

Kosogon (Alopias vulpinus) – rekin, a mówiąc bardziej naukowo gatunek morskiej ryby chrzęstnoszkieletowej z rodziny kosogonowatych (Alopiidae).

 

kosogon3 

A co to są ryby chrzęstnoszkieletowe?

To te, które mają chrzęstny szkielet i strunę grzbietową, są to chimery, płaszczki i rekiny, łącznie ponad 1000 gatunków. Ale to nie wszytsko, ich ciała są nagie lub pokryte łuskami plakoidalnymi, tzw. zębami skórnymi. Jeśli ktoś z Was miał okazję pogłaskać rekina to wie, że jego skóra jest w dotyku jak papier ścierny:).

Ryby chrzęstnoszkieletowe nie mają pęcherza pławnego, pływalność niektórych z nich zwiększa bogata w tłuszcz wątroba. Niektóre mają jednak pływalność ujemną, dlatego muszą znajdować się w ciągłym ruchu, w przeciwnym razie bowiem mogłyby opaść na zbyt duże głębokości. I jeszcze skrzela – mają osobne ujścia w postaci 4 – 7 par szpar skrzelowych (nie mają pokryw skrzelowych, jak to jest u ryb kostnoszkieletowych).

 

Ale wracajmy do kosogona

Jeśli mu się dobrze przyjrzymy, szczególną uwagę zwraca jego płetwa ogonowa. Wyjątko długa, prawda? No właśnie, naukowcy od dawna podejrzewali, że kosogony korzystają z płetwy ogonowej jak z broni. Ale domysły to jedno, trzeba mieć dowody. W końcu udało się to potwierdzić u wybrzeży filipińskiej wyspy Pescador. Dokonał tego Dr Simon Oliver z Uniwersytetu w Liverpoolu, który zarejestrował 61 takich sytuacji. W czasie polowania na sardynki kosogon rzeczywiście ogłuszaszał ofiary, uderzając je ogonem!

Atak składa się z następujących po sobie faz: przygotowania, uderzenia, powrotu do pozycji horyzontalnej i zbierania ofiar.

 

kosogon1

 

Przygotowanie trwa najdłużej i naukowcy podejrzewają, że ryba kumuluje wtedy siły, by wziąć zamach. Siła ciosu jest tak duża, że rozpuszczone gazy dyfundują w górę kolumny wody, tworząc bąbelki.

Co ciekawe, tylko około 60% przypadków uderzenia ogonem kończyły się sukcesem, jednak gdy uda się już oguszyć sardynki to zawsze jest to więcej niż jedna ryba, co w pewien sposób równoważy koszt nieudanych polowań. Dodatkowo czasem ofiarami takich ataków stają się polujące na ryby ptaki.

 

kosogon2

 

Atak kosogona można obejrzeć na filmie TU.

Pozdrawiam,

Magda

Źródła zdjęć: Zdjęcie 0Zdjęcie 1, Zdjęcie 2, Zdjęcie 3

The following two tabs change content below.

Magda Ciach-Baklarz

Z wykształcenia biolog morza, na co dzień prowadzi projekty i lideruje zespołom. W wolnym czasie uprawia podróże żeglarsko - enokulinarne do Włoch i dalej. Autorka blogów, które odzwierciedlają jej pasje i zmagania: Włochy, morza i oceany, język niemiecki. Mama dwójki dzieci. Ceni pozytywną stronę ludzi.

Ostatnie wpisy Magda Ciach-Baklarz (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *